|
Index
(Click on the thumbnail images below to see
an enlarged version.)
Getting
the Word Out
City of Melbourne
Proclamation Presentation |
|
|
|
Melbourne Mayor Paul Alfrey, with Native Rhythms
Chair Martha Pessaro, and board members Zeta Gibbs, and
Claire Ellis.
|
Brevard County Proclamation
Presentation |
|
|
|
Brevard County District 4 Commissioner Curt Smith,
with Native Rhythms Chair Martha Pessaro, and board
members Zeta Gibbs, and Claire Ellis.
|
The Vendors
& Exhibitors
Flute Makers |
American Indian Creations |
|
Flight Feather Flutes |
Joe Loftin Flutes |
|
Medicine Wind Flutes |
Red Wind Flutes |
|
Spiral Flutes |
Turtle Mound Flutes |
|
Willow Creek Woodcraft |
Woodsounds Flutes |
|
Yanko Enterprises |
Art & Craft Vendors |
Anikituhwaki Crafts |
|
Antonio Grant |
Backwoods |
|
Gunny Sack Guitars |
Inner Mountain Stones & Woods |
|
Native Andes |
One Nation Art Apparel |
|
Overrocker Novelty |
Pine Away Baskets |
|
R&R Collectables |
Robin's Crafts
|
|
Ruth Ann's Southwest Treasures |
Sol Essence |
|
The Wikiup |
Trailwalker Crafts |
|
Wild Sage - Native American Jewelry |
Will Davis |
|
Wind In Her Hair |
You Rock Crystals |
Performers |
Billy Whitefox |
|
Dock Silverhawk |
Gareth Lafely |
|
Johnny Kee |
Lowery Begay |
|
Painted Raven |
Shelley Morningsong & Fabian Fontenelle |
Food
Vendors |
Ms O's Grill on Wheels |
|
Hungry Hippies |
Slow & Low BBQ |
Exhibitors |
AAA |
|
Boy Scout Troop 520 |
Brevard Backyard Beekeepers Inc. |
|
Brevard County - Solid Waste Management |
Field Manor |
|
Indian River & River Wind Flute Circles |
Green Gables |
|
League of Women Voters |
Right to Clean Water |
|
Orlando VA Healthcare System |
Wild Horse Rescue Center |
|
Zonta Club of Melbourne |
2021 Competitions
Art
Competition |
Artist Winners: Yvonne Long, Rhonda Hasner, &
Cindy Morrison |
|
1st Place - Rhonda Hasner |
2nd Place - Yvonne Long |
|
3rd Place - Cindy Morrison |
Flute
Makers' Competition |
Flute Maker Winners: Utah Farris, Brent Haines,
& Joe Loftin |
1st Place - Utah Farris |
|
|
2nd Place - Brent Haines |
|
|
3rd Place - Joe Loftin |
|
|
Billy Whitefox |
Flute
Players' Competition |
Paula
Ellis Memorial Flute Players' Competition |
Flute Player Contestants: Susan Hilt, Joyce Bugaiski
(competition coordinator), Kiriel Solene, Susan Winston,
Gaby Nagel, David Reeves, & Byron Ellis (competition
sponsor) |
|
Flute Competition Judges |
David Reeves |
|
Gaby Nagel |
Kiriel Solene |
|
Susan Hilt |
Susan Winston |
Flute Player Winners: Susan Winston, Gaby Nagel,
& David Reeves |
|
1st Place: David Reeves |
2nd Place: Gaby Nagel |
|
3rd Place: Susan Winston |
Workshops
Silent
Auction
& Raffle
Artwork |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Flutes |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Other
Musical Instruments |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
Please send questions or comments regarding
this website to webmaster@nativerhythmsfestival.com. |
|